صرافی ایرن

شرکت تضامنی قاضی زاده اسلامی و شرکا
ارائه خدمات ارزی با مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
شماره ثبت: ۴۷۷۷۹۹ شماره مجوز بانک مرکزی: ۳۲۵۳۹۶ شماره مجوز کانون صرافان: ۱۷۱۲

چگونگی ضرب سکه های طلا/ ضرابخانه در حال ضرب سکه های ۲٫۵ بهار

از آنجایی که فرآیند تولید بدون خطا نیست و قطعاً در تولید امکان خطا وجود دارد سازمان تولید اسکناس و مسکوک در تمامی مراحل چاپ اسکناس و ضرب سکه ایستگاه های کنترل را قرار داده است؛ ایستگاه های کنترل در این سازمان به گونه ای است که امکان خطا را بسیار کاهش می دهد.
این ایستگاه‌ها البته در زمان ضرب سکه های طلا با حساسیت بیشتر به کارخود می پردازند؛ هم اکنون ضرابخانه بانک مرکزی در حال ضرب سکه های ۲٫۵ بهار آزادی است که مدتی قبل و به مناسبت میلاد امام رضا (ع) رونمایی شد.
فرآیند تولید سکه های طلا در سازمان تولید اسکناس و مسکوک به این صورت است که ابتدا شمش های طلا ۹/۹۹۹ در هزار که وزن هرکدام تقریباً ۱۲ کیلو گرم است با مس و نقره به عیار ۹۰۰ در هزار در می آید. ۵۰ در هزار آن مس و ۵۰ در هزار آن نقره است. این کار در کوره های ذوب سازمان تولید و در دمای حدود ۱۲۰۰ درجه انجام می شود.
سپس شمش ۸ کیلویی طلا با عیار ۹۰۰ در هزار که ضخامت آن ۱۵ میلیمتر است پس از چندین بار نورد باید به اندازه ای درآید که بتوان نقش سکه را بر پشت و روی آن ضرب کرد. در این فرآیند ضخامت شمش کاهش و طول آن افزایش پیدا می‌کند.
در نورد اولیه ضخامت ۱۵ میلیمتری به ۵/۲ تا ۳ میلیمتر تبدیل می شود. پس از آن نورد ثانویه آغاز می شود. در نورد ثانویه ضخامت شمش باید به اندازه ضخامت سکه‌های گرانبها تبدیل شود. مثلاً ضخامت مطلس های نیم بهار آزادی ۸۳/۰ میلیمتر است.
سپس دستگاه پانچ، پولک ها را با توجه به اندازه سکه ها می سازد. پولک‌ها به قسمت اندازه‌گیری وزن فرستاده می‌شود. در این قسمت، وزن دقیق پولک‌ها اندازه‌گیری شده و پولک‌های غیرقابل قبول از پولک‌های قابل قبول جدا می‌شود. پولک‌های غیرقابل قبول دوباره به چرخه ذوب برمی‌گردد. همچنین زمانی که پولک‌ها از تسمه جدا می شوند، قسمت باقی مانده تسمه به چرخه ذوب بازمی‌گردد.
سپس پولک ها به قسمت حرارت دهی ارسال می شوند. سختی پولک‌ها باید به حدی باشد تا بتوان عملیات ضرب یا نشاندن نقش بر پشت و روی سکه را انجام داد. به همین خاطر قبل از ضرب، عملیات حرارتی بر روی مطلس ها انجام می‌شود. مطلس ها در کوره ای با دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد قرار داده می شود و پس از حرارت دیدن و رسیدن به سختی مناسب آماده ضرب می‌شوند.
در انجام عملیات حرارت‌دهی محیط باید عاری از اکسیژن باشد. به همین خاطر با سوختن گاز متان در محیط، اکسیژن موجود مصرف می‌شود. این موضوع شرایط دمایی هوا را تا حدود زیادی بالا می برد. این شرایط، شرایطی مناسب برای تولید و ضرب سکه و شرایطی نامناسب برای کارکنان را به وجود می‌آورد. مرحله بعدی شستشو وآماده کردن برای ضرب می باشد.
سکه‌ها پس از ضرب به قسمت بازبینی ارسال می شود. در این قسمت پشت و روی سکه به صورت تک تک بازبینی می شود. تسمه ای که در حال انتقال سکه هاست یک بار روی سکه ها را در معرض دید می گذارد و پس از چرخش، پشت سکه ها دیده می شود. باید توجه داشت قبل از این مرحله کنترل وزن، کنترل ضرب، کنترل قوس و کنترل ضخامت انجام شده است. سکه‌ها پس از بازبینی به قسمت بسته بندی فرستاده می شود. سکه ها با دستگاه، شمارش می‌شوند و در جعبه‌های ۱۰۰ تایی و سپس این بسته‌ها به صورت دقیق توزین شده ودرکارتن ۱۰۰۰عددی بابرچسب مشخصات بسته بندی می گردند.
منبع : www.tasnimnews.com