صرافی ایرن

شرکت تضامنی قاضی زاده اسلامی و شرکا
ارائه خدمات ارزی با مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
شماره ثبت: ۴۷۷۷۹۹ شماره مجوز بانک مرکزی: ۳۲۵۳۹۶ شماره مجوز کانون صرافان: ۱۷۱۲

نگرانی های سیاسی قیمت طلا را بالا برد

طلانیوز:جمعه،۱۶ مارس،با افزایش تقاضا برای مکان امن سرمایه گذاری تحت تاثیر ادامه تنش بین روسیه و انگلستان،همچنین بحران های سیاسی در کاخ سقید که باعث نگرانی در مورد نرخ بهره در نشست فدرال رزو شده بود با عث شد بعد از تثبیت ابتدای بازار ، در ادامه اونس طلا افزایش قیمت پیدا کند

به گزارش از رویترز،در انتهای مبادلات روز پنجشنبه تحت تاثیر افزایش ارزش دلار ،طلا افت کرد،ولی تنش بین روسیه و بریتانیا این کاهش را محدود کرده بود و طلا را در ۱۳۱۷ دلار نگه داشت.

طلا در ادامه بازار آسیا با ۰٫۲ درصد صعود به ۱۳۱۷٫۹۷ دلار در هر اونس رسید که در زمان نگارش این مطلب به ۱۳۱۹ دلار و ۹۳ سنت رسیده بود.

طلا در بازار مبادلات آتی نیویورک برای تحویل فوری در آپریل با اندکی تغییر به قیمت ۱۳۱۷ دلار و ۸۰ سنت داد و ستد شد.

به نظر بسیاری از تحلیلگران طلا در شرایط فعلی تحت تاثیر ارزش دلار و تقاضا برای مکان امن سرمایه گذاری است که با نزدیک تر شدن به زمان نشست فدرال رزرو تاثیر افزایش نرخ بهره مشخص خواهد شد و احتمالا قیمت طلا افت خواهد کرد.

افزایش تنش های سیاسی در کاخ سفید با برکناری تیلرسون ، وزیر امروز خارجه و گری کوهن مشاور ارشد اقتصادی ترامپ توسط وی باعث افزایش نگرانی ها در بین سرمایه گذاران شده است.

امروز در ادامه تاثیر همین تنش ها وهمچنین انتشار گزارش مبنی بر احتمال برکناری مشاور ارشد امنیتی ترامپ که باعث افزایش نگرانی ها در تغییر چهره کاخ سفید و تاثیر آن بر سیاست های امریکا ،ارزش دلار در برابر ین ژاپن افت کرد .

امروز شاخص ارزش دلار در برابر سبدی از ۶ ارز مهم بین المللی نیز سقوط کرد و به ۸۹٫۹۲ واحد رسید. کاهش ارزش دلار باعث ارزانتر شدن طلا برای دارندگان دیگر ارزهای بین المللی خواهد شد ، چراکه طلا با دلار قیمت گذاری می شود.

با اعلام برنامه وزیر امور خارجه روسیه برای تلافی اقدام دولت انگلیس در اخراج دیپلمات های روس بر سر اتهام تلاش موسکو در ترور جاسوس دو جانبه تنش در سطح بین المللی بالا گرفت که این عامل باعث حمایت از طلا و فشار بر شاخص دلار شد.

ترزا می در سخنان خود در مجلس عوام گفت، پس از تحقیقات به طور قطع به این نتیجه رسیدیم که روسیه با استفاده از ماده سمی مسئول سوءقصد به جان جاسوس سابق روس بوده است.

در واکنش به این اقدام لندن ظرف هفته آینده ۲۳ دیپلمات روس را اخراج کرده و تمامی روابط خود در سطوح عالی را با مسکو به حالت تعلیق درمی آورد.و مسکو نیز قول داده است که به زودی اقدام تلافی جویانه ای اتخاذ خواهد کرد.

همچنین ترامپ برای ایراد پاره ای توضیحات در مرود پرونده ارتباط روسیه با انتخابات ریاست جمهوری امریکا احضار شده است.

در حالیکه طلا در تقلا برای پیدا کردن کاتالیستی در بازار و قاصله گرفتن از قیمت های چند وقت اخیر است به نظر سم لافلین ، مبادله گر در ام کی اس ،رمپ گروپ ، طلا در کوتاه مدت بین ۱۳۱۳ تا ۱۳۳۰ دلار در هر اونس نوسان خواهد داشت و در صورت افت از سطح ۱۳۱۳ دلاری ،حمایتی قوی در سطح ۱۳۰۰ دلار از اونس طلا خواهد شد.

البته کامرز بانک آلمان بر این باور است که قیمت جهانی طلا احتمالا در آستانه نشست فدرال رزرو در ۲۱ مارس با کاهش روبرو خواهد شد که البته افت ارزش طلا در آستانه نشست فدرال رزرو مساله غیر طبیعی نیست، وقبل از نشست های قبلی نیز شاهد چنین روندی بوده ایم و احتمالا سطح حمایتی طلا در روز های آینده ۱۳۰۰ دلار در هر اونی خواهد بود.

فدرال رزو نشست ۲ روزه خود را در ۲۰ مارس آغاز خواهد کرد و به باور بازار برای اولین بار در طی سال جاری نرخ نهره افازیش خواهد یافت که این موضوع می تواند بر قیمت طلا و ارزش دلار تاثیر کذار شود.

دقیقا در ۴ نشست اخیر فدرال رزرو قیمت طلا پیش از برگزاری نشست ها با کاهش و پس از نشست ها با افزایش روبرو شده است. ۲ هفته قبل از برگزاری این نشست ها قیمت طلا با کاهش ۳ تا ۴ درصدی همراه شده است.

بر طبق نظرسنجی جدید ساکسو بانک،احتمال افزایش ۴ نوبت نرخ بهره توسط فدرال رزرو به کمتر ۲۶ درصد رسیده و در نشست مارس ۰٫۲۵ درصد نرخ بهره افزایش خواهد یافت.

در جدید ترین نظر سنجی رویترز تمام ۱۰۴ کارشناس اقتصادی شرکت کننده به افزایش ۳ بار نرخ بهره در سال جاری رای دادند و ۹۰ درصد بیان کردند تعرفه های جدید واردات باعث آغاز جنگ تجاری در سطح بین المللی شده و خسارت آن برای اقتصاد امریکا بیشتر از منفعت آن است.

پیش بینی می شود که نرخ تورم آمریکا تا سه ماه سوم امسال به مرز ۲ درصد یعنی هدف مورد نظر فدرال رزرو خواهد رسید. نرخ تورم آمریکا نیز امسال به ۱٫۸ درصد و سال آینده به ۲٫۱ درصد می رسد.

به باور اوله هانسن تحلیلگرارشد در ساکسو بانک ،در هفته منتهی به نشست فدرال رزرو و در صورت قرار گرفتن طلا بالای سطح ۱۲۸۵ دلاری بهترین زمان برای سرمایه گذاری است. در واقع قبل از ۵ بار افزایش نرخ بهره در چند سال گذشته همواره فرصت سرمایه گذاری بوجود آمده است.

ذخایر SPDR گلد تراست بزرگترین صندوق ذخیره طلای جهان ۰٫۵۳ درصد رشد را در روز پنجشنبه نسبت به روز قبل ثبت کرده است که رسیدن به رقم ۸۳۸٫۱۵ تن بیشترین افزایش ذخیره یک روزه از ژانویه بود.

در بازار سایر فلزات گرانبها نقره ۰٫۵ درصد رشد داشت و به ۱۶٫۴۵ دلار در هر اونس رسید.پلاتین ۰٫۱ درصد صعود قیمت داشت و به ۹۵۵٫۴۰ دلار در هر اونس داد و ستد شد.پالادیوم هم ۰٫۱ درصد رشد کرد و به ۹۸۷ دلار در هر اونس مبادله شد.