صرافی ایرن

شرکت تضامنی قاضی زاده اسلامی و شرکا
ارائه خدمات ارزی با مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
شماره ثبت: ۴۷۷۷۹۹ شماره مجوز بانک مرکزی: ۳۲۵۳۹۶ شماره مجوز کانون صرافان: ۱۷۱۲

بازارهای نوظهور در برابر افزایش نرخ بهره بانکی آسیب پذیرند

طلانیوز: موسسه اعتبار سنجی اس اند پی اعلام کرد که هر گونه افزایش نرخ بهره شتاب یافته در بازارهای نوظهور به دنبال افزایش نرخ بهره بانکی در اقتصادهای پیشرفته، آسیب جدی را به آنها وارد می کند.

به گزارش عرب نیوز، موسسه اعتبار سنجی اس اند پی آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: کشورهای ترکیه، عمان، پاکستان و اتیوپی در میان بازارهای نوظهوری هستند که در صورت افزایش نرخ بهره بانکی در کشورهای پیشرفته، بیشترین آسیب را خواهند دید.

اس اند پی در چشم انداز رتبه جهانی سرمایه برای سال ۲۰۱۸ میلادی در مورد وجود خطر در بازارهای نوظهور به دنبال افزایش نرخ بهره بانکی شتاب یافته در سال های پیش رو هشدار داد و اعلام کرد که این موضوع می تواند منجر به خروج از سرمایه از بازار اوراق بهادار و کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشورها شود.

افزایش شتاب یافته نرخ بهره در کشورهای نوظهور می تواند به مدل اقتصادی آنها به طرز قابل توجهی آسیب وارد کند؛ اما عمق آسیب در آینده مشخص می شود.

اس اند پی اعلام کرد: صندوق های سرمایه بازارهای نوظهور به دنبال اعمال سیاست های پولی انقباضی شتاب یافته در بیشترین معرض خطر قرار دارند و به ترتیب کشورهای ونزوئلا، باهاما، موزامبیک، مونته نگرو، ترکیه، اتیوپی، پاکستان، کنیا، عمان و سریلانکا بعنوان آسیب پذیر ترین کشورها تلقی می شوند.

این موسسه اعتبار سنجی اعلام کرد: بهبود اقتصادی در کشورهای پیشرفته دارای عمق است و این موضوع را می توان در اقتصاد منطقه یورو شاهد بود؛ ضمن اینکه فشارهای تورمی می تواند عادی شدن افزایش نرخ تورم را در بانک های مرکزی پیشگام سریع از تصورات فعلی بازار به همراه داشته باشد.

اس اند پی در گزارش خود آورده که سرمایه گذاران خارجی به شدت وسوسه می شوند تا برخی از سرمایه گذاری های انجام گرفته در صندوق های سرمایه ای را از بازارهای نوظهور برداشت کرده و به اوراق بهادار اقتصادهای پیشرفته بازگردانند که بازدهی واقعی بیشتری را نسبت به آنچه که در حال حاضر است، برای آنها فراهم کند.

اس اند پی اعلام کرد: حتی تغییرات جزیی در بازار بورس اقتصادهای پیشرفته با توجه به حجم قابل توجه آنها می تواند تاثیر معناداری را در بازارهای نوظهور ایجاد کند و این به دلیل‌ آن است که بازار سرمایه در اقتصادهای پیشرفته بسیار بزرگ تر است.

در سال های اخیر گردش بی سابقه ای در سهام بازارهای نوظهور و دیگر ابزارهای سرمایه گذاری محقق شده که این می تواند به این کشورها برای توسعه و تامین رفاه و آسایش کمک کند.

اس اند پی در ادامه اعلام کرد: بازارهای نوظهور همچنین یک مدل توسعه را ایجاد می کنند که وابسته به شرایط تامین مالی خارجی است و این امر موجب آسیب پذیر شدن آنها به توقف های ناگهانی جریان سرمایه می شود.